Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2014.08.29 12:56

Jakie studia wybrać, aby znaleźć dobrze płatną pracę?

Większość maturzystów a także studentów staje przed dylematem, co studiować, aby w przyszłości cieszyć się satysfakcjonującą i dobrze płatną pracą. Wybór kierunku studiów powinien być spójny z zainteresowaniami przyszłego żaka. Często okazuje się jednak, że takie rozwiązanie nie przynosi profitów w postaci dobrego zatrudnienia. Obecnie więcej osób rozważa podjęcie studiów, które przyczynią się do dobrze płatnej pracy.
Jakie studia wybrać, aby znaleźć dobrze płatną pracę?
Jakie studia wybrać, aby znaleźć dobrze płatną pracę?

Wybór studiów to decyzja na całe życie. Jednak to nie tylko studia determinują zdobycie zatrudnienia. Kluczowe jest zdobyte doświadczenie, odbyte staże, praktyki, angażowanie się w działalność w organizacjach studenckich, koła naukowe, wolontariat, znajomość języków obcych, ukończone szkolenia i kursy, posiadane umiejętności, a także osobowość człowieka. Studia stanowią wyłącznie jeden element, mogący mieć wpływ na zdobycie pracy. Jeśli ktoś studiuje popularny kierunek, a jest świetny w tym co robi, ma spore szanse na sukces.

Rynek jest nasycony przez humanistów

Na rynku najwięcej jest absolwentów następujących kierunków: filologia polska, psychologia, socjologia, politologia, administracja publiczna, dziennikarstwo, dlatego warto rozważyć czy warto kończyć te kierunki studiów.

Brakuje specjalistów i informatyków

Najbardziej opłacalnymi kierunkami w 2014 roku są: informatyka i programowanie, specjaliści ds. IT, energetyka, logistyka, medycyna, ekonomia, finanse, rachunkowość, prawo, nauki inżynieryjne, technologia żywności i żywienie, matematyka.

Co się zmieniło na rynku pracy?

Stopa bezrobocia wśród osób do 24 roku życia wynosi w Polsce około 26,5 proc. Pracy nie zapewnia już dyplom wyższej uczelni (przeczytaj wiadomości na praca.money.pl). Aby znaleźć dobre zatrudnienie należy zadbać o posiadane doświadczenie, umiejętności i kwalifikacje.

Główną przyczyną wysokiej stopy bezrobocia jest powszechność studiów wyższych. W ciągu dekady liczba osób z wyższym wykształceniem wzrosła o 75 proc. Młodzi ludzie decydują się na studia w przekonaniu, że dyplom zapewni im karierę. Współczynnik skolaryzacji netto - udział studentów w wielu 19 - 24 lata do ogółu populacji w tym wieku) wzrósł do około 40 proc. a w 1990 roku wynosił zaledwie 10 proc.

Zgodnie z danymi GUS w roku akademickim 1990/91 liczba studentów na uczelniach publicznych i niepublicznych wynosiła 390 tys., w 2011/12 1269 tys. osób, a w 2013/14 - 1265 tys. Prognozuje się, że w roku akademickim 2020/21 liczba studentów w Polsce wzrośnie do 1471 tys. Najwięcej żaków studiuje w województwie mazowieckim - ponad 250 tys. osób, małopolskim - prawie 250 tys. i wielkopolskim - około 190 tys. osób. W roku akademickim 2011/12 najwięcej osób studiowało na kierunkach ekonomicznych i administracyjnych - 78412 osób, społecznych - 42308 osób i pedagogicznych - 37170 osób.

Najpopularniejsze kierunki studiów w roku akademickim 2014/15

Niektóre uczelnie podały pierwsze informacje dotyczące najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2014/15. Na Uniwersytecie Warszawskim najwięcej osób chciało studiować ekonomię, finanse, inwestycje i rachunkowość oraz informatykę i ekonometrię. Na Uniwersytecie Śląskim kandydaci najczęściej decydowali się na prawo, psychologię i administrację. Na Uniwersytecie Wrocławskim najwięcej chętnych składało dokumenty na prawo, psychologia oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Prawo okazało się najpopularniejsze także na Uniwersytecie w Białymstoku i Łodzi. Czy wszyscy przyszli absolwenci prawa znajdą zatrudnienie? Okazuje się, że mają spore szanse, ponieważ prawo daje bardzo szerokie możliwości miejsc zatrudnienia. Mogą oni znaleźć pracę w instytucjach samorządowych, w bankowości, księgowości i branżach pokrewnych.

Konkluzje

Absolwenci kierunków humanistycznych, pedagogicznych, społecznych i ekonomicznych będą mieli spore problemy z znalezieniem dobrego zatrudnienia. Polska gospodarka nie potrzebuje aż tylu pracowników wykształconych w ogólnych kierunkach. Brakuje absolwentów kierunków technicznych, którzy odpowiadaliby za skomplikowany proces produkcji. Z powodu starzenia się społeczeństwa, nie będzie potrzeba aż tylu studentów pedagogiki. Powoli spada zapotrzebowanie na specjalistów ds. finansów, bankowości czy budownictwa. Z powodu rozwijających się chorób cywilizacyjnych rośnie zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarek, osób opiekujących się osobami starszymi. Rosnąca długość życia i dbałość o zachowanie dobry wygląd i zdrowia powinny zapewnić zatrudnienie dla dietetyków i instruktorów fitness. Postęp technologiczny i mechanizacja powoduje zwiększone zapotrzebowanie na inżynierów, specjalistów, programistów czy biotechnologów. Branża finansowa będzie pochłaniać absolwentów matematyki i fizyki.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 9731
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (12)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
c75-cf4
~ student   Wybór kierunku nie może zagwarantować nam pracy. Można jednak w trakcie studiów pracować nad tym żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Jak? Chodząc na szkolenia, treningi, konferencje, praktyki, staże. Będąc studentem buduję swoje CV.Zdobywać nowe umiejętności, uczyć się języków obcych. Ja wybrałem kierunek transport na AHE w Łodzi http://www.ahe.lodz.pl. Jest dużo nauki ale także dużo praktyki. To z pewnością przyda mi się w pracy. Nie stawiam tylko na papier, robię dużo poza studiami.
23 lutego 2018
brak ocen
33f-efc
~ Karolina   Z takich bez znajomości to informatyka, marketing. Choć jak przeglądam ogłoszenia tutaj http://www.gowork.pl/praca/rzeszow;l
to widze, ze duzy popyt jest też na takie zawody jak mechanik, slusarz itd. Dla panów to tez moze byc dobra alternatywa.
2 lipca 2017
brak ocen
PL
1cd-fb0
~ Tuss   Żadne studia nie gwarantują dobrej pracy. Teraz bardziej liczą się umiejętności praktyczne i języki obce. Są nawet portale jak linguajob.pl na których oferty są skierowane dla ludzi (tylko!) z jezykami obcymi na sensownym poziomie - to chyba o czymś świadczy??
11 sierpnia 2016
+1
-0
PL
953-284
~ Sophie   Promocje są spoko, można sporo zaoszczędzić. Fajnie, że szkoła wychodzi z taką inicjatywą.
28 września 2014
brak ocen
PL
7e3-049
~ oewsb   Dzień dobry,
Dziękujemy za wzmiankę o Wyższej Szkole Bankowej.
Przypominam o promocji trwającej do 30go września - 0 zł wpisowego. Więcej informacji na naszej stronie http://www.
Zapraszam serdecznie!
Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zadawania mi pytań
Renata Mazur, Online Ekspert WSB studia I stopnia
17 września 2014
brak ocen
PL
953-284
~ Italo   Ludzie nie dajcie sobie niczego wmawiać, że studiowanie to stara czasu. Wręcz przeciwnie. Trzeba brać życie w swoje ręce. WSB to dobry wybór, bez studiów jest zbyt ciężko o pracę. Jednak warto.
10 września 2014
+0
-1
PL
953-284
~ tomtom   Ja tam myślę o swoim biznesie. Szkoła jest dodatkiem do dobrych pomysłów, inwestycji i zapału do pracy. Spodobał mi się nowy kierunek na WSB-inżynieria zarządzania. Wolę studia niż czekać na cud dobrej pracy po samej maturze.
1 września 2014
brak ocen
PL
cc8-012
~ PROPAGANDA   Czemu nie napiszecie konkretnie jakie kierunki inżynieryjne są przyszłościowe tylko piszecie ogólnikami? Przykładowo po budownictwie 80% moich znajomych nie znalazło jak dotąd pracy w zawodzie! A kto znalazł jakimś cudem to max 1500-1800 zł, często na śmieciówkach! Jak gówno wiecie w temacie to po co ludziom pranie mózgu robicie? Na palcach jednej ręki można policzyć studia, które są prawdziwie opłacalne, reszta to strata czasu i pieniędzy, a na polskim rynku liczy się teraz dobry fach w ręku, jakiego niestety nie nauczą w biłgorajskich zawodówkach, bo zostały zdegradowane przez chory system wmawiający, że praca fizyczna to coś gorszego i wstydliwego, a robotnik to nikt. Moim zdaniem: leczcie się propagandziści.
31 sierpnia 2014
+4
-0
PL
c8e-427
~ asdf   wszyscy idzcie studiowac najlepiej a kto bedzie robil na budowach tez studenciki i poco wam to bo jak chinczycy obejma roboty to i kierownictwo a studenty do niemiec na pole
30 sierpnia 2014
+3
-0
PL
f6c-c2d
~ Tom37   A co mają studia do pracy? No w Biłgoraju można powiedzieć, na pewno nic, tu są potrzebni przede wszystkim robotnicy ze sprawnymi nogami i rękami! A co do wykształcenia, to wielu nawet zdolnych wybiera to co im łatwo przychodzi w nauce! A to błąd, trzeba czasami ***** przysiąść i nauczyć się matematyki. Nic nie przychodzi łatwo ale i bardzo dobrze, mimo, że nauka ciężko mi szła włożyłem ten wysiłek i mam teraz większe możliwości jak nie jeden ci miał czerwone paski! Jest jednak sprawiedliwość na tym świecie hehe.
30 sierpnia 2014
+3
-0
PL
abe-38a
~ eryka32   długo się zastanawiałam i w końcu postawiłam na kierunek prawo w biznesie na WSB - w sam raz by zdobyć wiedze potrzebną do ruszenia z własną firmą :)
29 sierpnia 2014
+0
-2
PL
94c-dcb
~ oo   A co mają studia do pracy?? Nic!!
29 sierpnia 2014
+6
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 maja 2024 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
5 maja 2024 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
dzisiaj, 10:39 Biłgoraj
Policjant z biłgorajskiej jednostki wśród najlepszych
6 maja 2024 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
dzisiaj, 09:35 Majdan Stary
Pożar stolarni. 38 strażaków w akcji
w czwartek, godzina 15:47 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
5 maja 2024 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W święcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni goście.
w sobotę, godzina 08:47 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
dzisiaj, 09:08 Biłgoraj
Kompletnie pijany kierowca zatrzymany dzięki reakcji świadka
8 maja 2024 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
dzisiaj, 08:16 Gmina Biłgoraj
Radni podzielili obowiązki
w czwartek, godzina 11:15 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja otrzymuje najniższą emeryturę w kraju
6 maja 2024 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w środę, godzina 08:01 Rogale
Aneta przegrała walkę z chorobą
w środę, godzina 13:57 Biłgoraj
Potrącenie na przejściu. Piesza trafiła do szpitala
6 maja 2024 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
w środę, godzina 12:12 Biłgoraj
Wakat w starostwie
we wtorek, godzina 16:50 Korczów-Majdan Nowy
Dwie kolizje w ciągu kilkudziesięciu minut
w czwartek, godzina 13:57 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
Jest pierwsza decyzja personalna wójta gminy Biłgoraj Dariusza Świerczyńskiego. Na stanowisko zastępy wójta powołana została Edyta Sarzyńska, wieloletni pracownik gminy Biłgoraj.
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
3 maja 2024 Lubelszczyzna
Producenci ziemniaków pod lupą PIORiN. Za brak wpisu do rejestru grozi kara
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl