Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2017.12.21 18:08 | aktualizacja: 2017.12.21 18:25

Powiatowe spotkanie opłatkowe

Po ostatniej w tym roku sesji Rady Powiatu, samorządowcy, kierownicy jednostek, pracownicy starostwa oraz zaproszeni goście podzielili się opłatkiem.
Powiatowe spotkanie opłatkowe
Powiatowe spotkanie opłatkowe

Tradycyjnie, jak co roku, po przedświątecznej sesji radni, pracownicy starostwa oraz zaproszeni goście, wspólnie uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym. Na bok zostały odłożone spory i różnice polityczne. Życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim obecnym złożył przewodniczący Rady Powiatu Piotr Majcher. - Na święta chciałbym życzyć, przede wszystkim, spokoju i miłości, aby mądrość i ciepło płynące z bożego żłóbka były przekazywane przez nas innym. By ten nowy rok był lepszy, by nam nie zabrakło sił, nasza współpraca układała się jak najlepiej, a wszelka pomyślność była państwa udziałem - mówił przewodniczący Piotr Majcher.

Fragment Pisma św. przeczytał ksiądz kanonik Witold Batycki i złożył wszystkim życzenia. - Życzę wam, aby jak najlepiej działo się w waszych rodzinach. Bo jeśli w rodzinie jest szczęście i radość, to i na co dzień, w pracy jest uśmiech - mówił ksiądz kanonik Witold Batycki. Po wysłuchaniu życzeń uczestnicy spotkania zaśpiewali kolędę i podzielili się opłatkiem.

RED.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
RED. dodany
 
Odsłon: 4953
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
87c-b32
~ muo  Czuć gumowca i taczkę gnoju
21 grudnia 2017
+15
-1
Ostatnio dodane komentarze
cee-e45
~ gość   znów będą się dzielić opłatkiem , kolędy , aż do Wielkanocy ,wzajemna adoracja .
22 grudnia 2017
+3
-0
d4f-410
~ Wyborca   Urzędasy w godzinach pracy urządzają sobie ,,opłatek" A co tam, siedzieć za biurkiem i się nudzić. Można przecież zrobić sobie trochę luzu. Ksiądz też się pofatygował. Zawsze to z samorządową sitwą nepotyczną lepiej trzymać się razem w/g starej zasady, że rządy pana, wójta i plebana przynoszą korzyść każdemu z nich. Gdyby ksiądz miał trochę honoru i szacunku dla Kościoła to by tym samorządowym obibokom kazał przyjść do kościoła na opłatek po godz 15 gdy skończą pracę. Zaprosił by też innych mieszkańców co chcą się podzielić opłatkiem z tymi, którzy powiatowy szpital oddali szemranej spółce, która wydmuchawszy firmę z forsy zwróciła się do sądu o ogłoszenie upadłości.Ale nie, pleban trzyma z opresyjną samorządową sitwą. Brak tylko sztandarowych działaczy PSL-ZSL-u. Jasia Burego, byłego posła z Rzeszowa i Władka Serafina co w Biszczy z posłanką tamtejszą kankana tańczył, napiwszy się miejscowej okowity. Ale obaj juz w mamrze siedzą. Ten z Rzeszowa to łapówy brał w postaci sztabek złota i chomikował je w skrytce u biskupa a drugi wyłudził ze SKOK Wołomin 6 milionów zł, fałszował dokumenty i prał brudną kasę w pralce ,, Frania" I starosta biłgorajski jako PSL-owiec powinien zorganizować służbowy samochód i odwiedzić ich we Wronkach, oczywiście jak nakazuje zwyczaj z opłatkiem.
22 grudnia 2017
+2
-0
756-00f
~ kk   Drodzy Panowie, pamiętajcie proszę, że w Europie wąsy wyszły z mody mniej więcej sto lat temu, a w Polsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
21 grudnia 2017
+3
-3
87c-b32
~ muo   Czuć gumowca i taczkę gnoju
21 grudnia 2017
+15
-1
635-31b
~ me   spotkanie kolesi . Spowiadali się przed opłatkiem i zrobili poprawę ?Jak farbowany komuch może się dzielić opłatkiem?Chrystus i Lenin to nie koledzy
21 grudnia 2017
+13
-2
c7d-abe
~ j 64   Po roku 1989 upowszechnił się zwyczaj organizowania w różnych środowiskach i instytucjach spotkań przedświątecznych, określanych jako wigilie. Są więc spotkania wigilijne w zakładach pracy, szkołach, w różnych środowiskach. Jest to może efekt odreagowania dawnych czasów, kiedy w szkołach czy zakładach pracy zabronione były wszelkie elementy religijne, a święta symbolizował jedynie stwór zwany Dziadkiem Mrozem i choinka. Z drugiej strony jest to pewnie potrzeba serca, by ludziom, z którymi przebywamy w szkole czy w zakładzie pracy, powiedzieć serdeczne życzenia.
Świętujemy w szkole....
Wigilia w domu ma wypracowane formy, ma ogromne bogactwo świątecznych tradycji. Te w szkołach, zakładach pracy wyglądają różnie. W szkołach, zwłaszcza w młodszych klasach, dzieci z nauczycielkami przygotowują jasełka, przynoszą smakołyki i dzielą się opłatkiem. Czasami potrawy przygotowują rodzice. Dzieci lubią takie uroczystości i wkładają w ich przygotowanie wiele serca i pomysłowości. Gorzej jest w szkołach średnich. Opowiadał o takiej "wigilii" jeden z uczniów szkoły średniej: "Chodziłem z opłatkiem kupionym w supermarkecie, dzieliłem się nim z innymi, a potem było jedzenie. Kolęd nikt nie śpiewał. Wystarczył magnetofon z kolędami wykonywanymi po angielsku, bo to bardziej europejskie. Mam jakiś niesmak, poczucie jakiejś obłudy i zakłamania. Łamanie się opłatkiem czy składanie szczerych życzeń ma sens, gdy dotyczy osób, które łączą jakieś więzi emocjonalne czy w rodzinie, czy w gronie przyjaciół. A klasy przecież się nie wybiera. Według mnie wigilia klasowa to pomyłka". Zdarza się, że taka wigilia jest tylko pretekstem do zawieszenia lekcji. Bywają wigilie w szkołach, gdzie jedyną potrawą na takiej uroczystości jest pizza i coca-cola. W niektórych szkołach jest oddzielna wigilia dla uczniów i osobna dla nauczycieli. To już chyba parodia wigilii - symbolu jedności i miłości.
....i w zakładzie pracy
Inaczej wyglądają spotkania wigilijne w zakładach pracy. Ze względu na specyfikę miejsca, najczęściej zatrudniane są firmy cateringowe lub takie spotkania organizowane są w lokalach gastronomicznych. Specyfika tych miejsc sprawia, że często takie zakładowe wigilie stają się parodią świętowania wigilii.
Opowiadał jeden z uczestników takiej „wigilii w jakiejś knajpce. - Na początku był opłatek, ale zaraz później pijaństwo, głupie dowcipy z salwami pustego śmiechu. Głośne rozmowy towarzyszące zalotom. Co to miało wspólnego z prawdziwą wigilią? Zarobiła restauracja, ten i ów popił sobie na koszt firmy, szef firmy miał poczucie dumy, że kultywuje piękne tradycje - i wszyscy zadowoleni. Tylko co to ma wspólnego z wigilią? Dodam, że wielu nie znosi powszechnego obściskiwania i obcałowywania, i wolałoby, aby nie udawać w pracy domowej atmosfery.
Czy to jest wigilia, czy to jest...
Przykładów można podawać więcej. Te może są skrajne, ale pozostaje pytanie, o jaką wigilię chodzi? Czy te zakładowe i szkolne, zwłaszcza w szkołach średnich, przypominają, choć trochę tę tradycyjną?
Zastawiony stół, coraz częściej z alkoholem. Jedynym elementem takiej wigilii często pozostaje tylko opłatek. Nie ma wspólnej modlitwy, czytania Pisma Świętego, śpiewania kolęd... Bardzo często takie wigilie stają się zwyczajnym spotkaniem przy tzw. butelce. Pytał ktoś retorycznie: Czy ktoś słyszał, żeby przy takich „wigilijnych" stołach mówiono o Narodzeniu Pana Jezusa? Wydaje się, że takie zakładowe "wigilie" nie mają też nic wspólnego z bożonarodzeniowym duchem i wręcz wypaczają ideę spotkań w duchu bożonarodzeniowym. Niejednokrotnie są sztuczne, nienaturalne i sprowadzają się do zwykłych przyjęć. Nie nazywajmy tych spotkań wigilią, bo tak mijamy się z właściwym znaczeniem Wigilii Bożego Narodzenia. Zasadnym wydaje się pytanie, czy ludzie wierzący powinni uczestniczyć w takich wydarzeniach, które udają obrzędy chrześcijańskie, ale w rzeczywistości nimi nie są.
Wigilia jest jedna
Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest tylko jedna i przypada 24 grudnia. Co więc z "wigiliami w szkołach i zakładach pracy? Pewnie nie można ich całkowicie potępiać. Chociaż uważam, że wieczerzę wigilijną powinno się przeżywać we wspólnocie, z którą mieszka się na co dzień. Takie spotkania mają swoją wartość. Wigilie "klasowe" niewątpliwie integrują klasę i pozwalają lepiej się poznać. Nie bez znaczenia jest i to, że takie spotkania pielęgnują i utrwalają tradycje, które powinno się przekazać młodym. Może też brak więzi w domach rodzinnych każe organizować "wigilię w zakładach pracy i w innych społecznościach. Trzeba jednak wyraźnie odróżnić Wigilię Bożego Narodzenia Pańskiego, która jest tylko jedna, od spotkań opłatkowych, których może być wiele w różnych środowiskach. Może te spotkania świąteczne przenieść na okres po świętach, kiedy czas jest spokojniejszy i trwa jeszcze radość świąt Narodzenia Pana? To zadanie dla duszpasterzy, katechetów i wszystkich wierzących, aby Wigilia była Wigilią.
21 grudnia 2017
+4
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 13:50 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
w niedzielę, godzina 10:55 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
3 maja 2024 Lubelszczyzna
Producenci ziemniaków pod lupą PIORiN. Za brak wpisu do rejestru grozi kara
w poniedziałek, godzina 18:00 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
w czwartek, godzina 10:48 Sól
Poranne zderzenie pojazdów
w czwartek, godzina 12:54 Biłgoraj
Jacek Piskorski zastępcą burmistrza
w niedzielę, godzina 17:44 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W święcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni goście.
w środę, godzina 10:29 Biłgoraj
Marsz na ulicach Biłgoraja
we wtorek, godzina 19:51 Lublin
Michał Mulawa poza Zarządem Województwa Lubelskiego
w środę, godzina 13:23 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
w środę, godzina 09:29 Stara Wieś
Kilka godzin po zdaniu egzaminu stracił prawo jazdy
w niedzielę, godzina 09:18 Biłgoraj
Motocykliści opanują Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 23:02 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
25 kwietnia 2024 Potok Górny
Gmina zwróci nadwyżkę za montaż fotowoltaiki
we wtorek, godzina 13:39 Dereźnia
Pożar sceny przy stadionie
w poniedziałek, godzina 12:22 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
w sobotę, godzina 08:19 Józefów
Rowerem przez Roztocze
w czwartek, godzina 10:12 Dereźnia Zagrody
Wsiadł za kierownicę mając ponad 2,5 promila. Poniesie konsekwencje
1 maja 2024 Józefów
38 chętnych na zakup ursusa
Minął termin składania ofert na zakup ciągnika marki Ursus, który służył do prac leśnych w Nadleśnictwie Józefów. W postępowaniu wzięło udział 38 chętnych do zakupu pojazdu.
29 kwietnia 2024 Powiat
Mieszkaniec powiatu zginął w wypadku w Niemczech. Ruszyła zbiórka na sprowadzenie ciała
30 kwietnia 2024 Smólsko Duże
Nie żyje potrącona rowerzystka
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl