Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2017.11.04 11:21

Bagatelizowanie sprawy czy brak możliwości?

Zbliża się zima. To trudny czas dla bezdomnych zwierząt. Jak się okazuje, nie wszystkie samorządy dobrze wywiązują się ze swojego obowiązku pomocy bezpańskim zwierzętom.
Bagatelizowanie sprawy czy brak możliwości?
Bagatelizowanie sprawy czy brak możliwości?

Kilka tygodni temu w lokalnych mediach pojawił się temat bezpańskiej suczki w Łukowej - najprawdopodobniej porzuconej. Mieszkańcy dokarmiali zwierzę, ale gdy suczka weszła w okres rui i stała się ciężarna, jedna z mieszkanek tej miejscowości oraz Barbara Zawadzka z Biłgoraja postanowiły zwrócić uwag władzom gminy na tę sprawę. Jak wyjaśnia pani Zawadzka, w rozmowach telefonicznych zawiadomiła urzędników o bezdomnej suce. Jedna z mieszkanek chciała ją przygarnąć - jeśli gmina pokryje koszt sterylizacji. Gmina odmówiła, więc pani Zawadzka, powołując się na ustawę o ochronie zwierząt, zażądała umieszczenia psa w schronisku. Zdaniem pani Zawadzkiej, cała sprawa spotkała się z dużym oporem i niechęcią urzędników. - Suka, o której mowa w dalszym ciągu przebywa na terenie wsi, jest ciężarna, jak również najprawdopodobniej nieszczepiona przeciw wściekliźnie. Wkrótce na terenie gminy pojawi się gromadka zdziczałych, również nieszczepionych szczeniaków. Urzędnicy Gminy Łukowa nie widzą w tym problemu - informowała Barbara Zawadzka zarówno media, jak i stosowne urzędy.

Wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra odpowiadając na pisma pani Zawadzkiej poinformował, że gmina ma podpisaną umowę ze schroniskiem w Zamościu i tam mogą być wykonane zabiegi sterylizacji. Tak przewiduje uchwalany dla gminy program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Stąd odmowa sterylizacji w innym miejscu. Finał sprawy jest taki, że Barbara Zawadzka przygarnęła suczkę, na własny koszt zapewniając jej opiekę weterynaryjna i poddając zabiegowi sterylizacji. Wystąpiła do gminy o zwrot tych kosztów i otrzymała odpowiedź odmowną.

Sprawa z Łukowej to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Jak podkreśla Marta Pysz z Biłgorajskiego Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami "Podaj Łapę", docierają do niej sygnały o podobnym traktowaniu tematu bezdomnych zwierząt w kilku gminach naszego powiatu. Choć opieka nad bezdomnymi zwierzętami należy to do zadań własnych samorządów. - Wiele gmin w Polsce, ale niestety także w województwie lubelskim, nie dokłada właściwych starań, by zabezpieczyć potrzeby bezdomnych zwierząt, zarówno psów jak i kotów. Porzucone zwierzęta cierpią głód i chłód, rozmnażają się w sposób niekontrolowany, powiększając tym samym zjawisko bezdomności zwierząt. Gminy powinny wsłuchiwać się w apele ze strony mieszkańców, by zapobiegać tego typu sytuacjom. Jednak, jak pokazuje życie, bardzo często włodarze bagatelizują problem, ponieważ odłowienie każdego psa i odwiezienie go do schroniska pochłania z budżetu niemałe pieniądze, gdyż stawka schroniska jest z góry ustalona i nie podlega negocjacji. Za wszystkim idą pieniądze i one skutecznie blokują niesienie pomocy bezdomnym zwierzętom - mówi Marta Pysz i dodaje, że często mieszkańcy wsi samodzielnie pomagają i adoptują zwierzęta. Jednak w sytuacji, gdy pojawia się za chwilę kolejne porzucone przez zwyrodnialca zwierzę, już nie są w stanie przygarnąć kolejnego. Los wielu tych zwierząt jest często z góry przesądzony - bezdomne i niedożywione cierpią i umierają, zwłaszcza zimą. Jedyny ratunek ludzie zajmujący się pomaganiem zwierzętom, upatrują w masowej i powszechnej sterylizacji kotów i psów oraz czipowaniu wszystkich zwierząt posiadających właściciela. Miasta i gminy powinny także aktywnie poszukiwać domów zwierzętom bezdomnym, zapewniać im domy tymczasowe na terenie sobie podległym, współpracować w tym zakresie z mieszkańcami oraz organizacjami, które mają za zadanie pomagać bezdomnym zwierzętom.

Problem bezdomnych zwierząt jest dosyć duży Część zwierząt, zwłaszcza psy, zostaje "podrzucona", niektóre zabłąkały się z odległych terenów. Cześć to miot bezdomnych samic. Urzędnicy nie są chętni przeznaczać dużych pieniędzy na bezdomne zwierzęta. Po pierwsze odłowienie i umieszczenie w schronisku wraz ze sterylizacją, to znaczny koszt. Przykładowo gmina Łukowa w tym roku tylko na dwa psy wydała w tym celu 5 736,00zł. Oczywiście to najłatwiejszy, najdroższy i najmniej skuteczny sposób na "walkę z bezdomnością zwierząt". Powielany od lat także w innych gminach. Samorządy, które faktycznie chcą walczyć z tym zjawiskiem racjonalniej i skuteczniej wydają pieniądze. Zamiast za prawie 6 tys. umieścić w schronisku 2 psy, dopłacają właścicielom do zabiegów sterylizacji w miejscowych gabinetach weterynaryjnych. Tak jest np. w Mieście Biłgoraj. Ustawa o ochronie zwierząt (art. 11 pkt. 3a) daje możliwość umieszczenia w gminnym programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi możliwość sterylizacji i kastracji zwierząt, które mają właścicieli. Dzięki temu niektóre samorządy na terenie kraju całkowicie refundują koszty sterylizacji w sytuacji przygarnięcia bezdomnego zwierzęcia. Jednak do takiego skonstruowania programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami potrzeba dobrej woli ze strony władz samorządów i radnych, którzy te zapisy zatwierdzą.

RED.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Bagatelizowanie sprawy czy brak możliwości?, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
RED. dodany
 
Odsłon: 4049
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
47e-b5e
~ anna  do ~ ella   ella odezwij się do mnie na e-maila: lezajsk@vp.pl
6 listopada 2017
brak ocen
8cb-f0d
~ ella   Dobrze, że są tacy ludzie jak panie Marta Pysz i Barbara Zawadzka!Wczoraj w Przychodni Weterynaryjnej spotkałam panią z Goraja, która zbiera chore, bezdomne koty (ma obecnie pod opieką 23), szuka im domu, i pana z Biłgoraja, który ratuje już kolejnego nieszczęśnika i panią z Londynu, która znalazła jakąś "bidę" i zabiera ze sobą w świat. Szkoda, że tak mało altruistów wśród nas, a tak dużo znieczulicy i podłości...
6 listopada 2017
+1
-0
0a4-c27
~ ede3   chlop ze wsi moze wyjsc, ale wies z chlopa nie wyjdzie, o krowe by moze zadbali, ale o psa, po co?
5 listopada 2017
+3
-0
64c-dd5
~ chmielek   to nie pierwszy i nie ostatni raz, nie raz się podrzucone kundle po wsi plątały, z jednej strony szkoda zwierzaka, z drugiej strach dzieciaki z domu wypuścić, bo nie wiadomo, co będzie, a wójt jak miał w d....., tak ma, czas żeby coś z tym w końcu zrobić
5 listopada 2017
+6
-0
43f-830
~ maja   Zaraz, zaraz, bo czegoś nie rozumiem... "Tak przewiduje uchwalany dla gminy program opieki nad zwierzętami bezdomnymi." A kto ten program uchwala??? Nie gmina przypadkiem???
5 listopada 2017
+4
-0
8b6-63e
~ anka   Sterylizacja "tylko w schronisku"? To chyba tylko w Łukowej, albo innym Kaczym Dołku, bo mając do wyboru wydanie dwóch tysięcy a dwustu złotych, to spora różnica. No, ale kto bogatemu zabroni...
5 listopada 2017
+4
-0
68d-98e
~ Aga   A co tu wymagać jak wsioki z pokolenia na pokolenie tak traktowali zwierzaki.Jeszcze o te z których jakieś "pieniundze byli" to to się dbało, ale reszta ? ma biegać samopas i ile pożyje tyle pożyje.Weterynarza to się wzywało do krowy,ale żeby psa czy kota ratować? To nie na polskiej wsi takie "fanaberie". Ludzie siebie źle traktują nawzajem to i do zwierząt tak samo.
5 listopada 2017
+9
-1
3c5-07c
~ Wniosek   W sytuacjach, gdy ktoś przygarnie opuszczone zwierzę, powinien być zwolniony od kosztów jego przebadania, szczepienia i ew. leczenia.
4 listopada 2017
+13
-2
1dd-ef0
~ as   Zapraszamy karwa na Kościuszki duuużo świeżego powietrza.
4 listopada 2017
+2
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 13:50 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
w niedzielę, godzina 10:55 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
w piątek, godzina 13:23 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
w poniedziałek, godzina 18:00 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
w piątek, godzina 11:41 Biłgoraj
Zapowiada się pyszny weekend
3 maja 2024 Lubelszczyzna
Producenci ziemniaków pod lupą PIORiN. Za brak wpisu do rejestru grozi kara
w niedzielę, godzina 17:44 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W święcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni goście.
w piątek, godzina 08:38 Goraj
Stanowisko sekretarza do obsadzenia
w środę, godzina 10:29 Biłgoraj
Marsz na ulicach Biłgoraja
w środę, godzina 13:23 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
we wtorek, godzina 19:51 Lublin
Michał Mulawa poza Zarządem Województwa Lubelskiego
w czwartek, godzina 12:54 Biłgoraj
Jacek Piskorski zastępcą burmistrza
w poniedziałek, godzina 23:02 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w czwartek, godzina 10:48 Sól
Poranne zderzenie pojazdów
w środę, godzina 09:29 Stara Wieś
Kilka godzin po zdaniu egzaminu stracił prawo jazdy
w poniedziałek, godzina 12:22 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
w niedzielę, godzina 09:18 Biłgoraj
Motocykliści opanują Biłgoraj
w piątek, godzina 12:27 Dąbrowica
Ponad 6 godzin strażacy walczyli z pożarem
1 maja 2024 Józefów
38 chętnych na zakup ursusa
Minął termin składania ofert na zakup ciągnika marki Ursus, który służył do prac leśnych w Nadleśnictwie Józefów. W postępowaniu wzięło udział 38 chętnych do zakupu pojazdu.
w piątek, godzina 09:15 Księżpol
Radni nie przyszli. Wiadomo kiedy będą ślubować
4 maja 2024 Józefów
Rowerem przez Roztocze
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl