Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
FRAMPOL Spotkanie informacyjne z europosłanką Leną Kolarską - Bobińską
2011.11.05 23:29 | aktualizacja: 2011.11.07 10:48

Obalić mity o gazie łupkowym

Taki cel przyświecał spotkaniu informacyjnemu, które zostało zorganizowane 5 listopada br. we frampolskim Ośrodku Kultury. W sobotnie popołudnie wątpliwości dotyczące wydobycia gazu łupkowego na terenie powiatu biłgorajskiego wyjaśniała prof. Lena Kolarska - Bobińska oraz niezależni eksperci. Głos mieli także mieszkańcy, którzy pytali m.in. o to, jakie będą mieli korzyści z eksploatacji surowca.
Obalić mity o gazie łupkowym
Obalić mity o gazie łupkowym

- Dziś przyjechała pani profesor ponieważ okazało się, że w naszym kraju, a może również w naszej gminie jest gaz łupkowy. Ale jak każda nowa rzecz także i te informacje rodzą pewne wątpliwości. Dlatego pani Kolarska-Bobińska chciałaby przybliżyć państwu zagadnienia związane z eksploatacją tego surowca - powiedział na początku spotkania burmistrz Frampola Tadeusz Niedźwiecki.

Sobotnia wizyta europoseł we Frampolu oraz Grabowcu rozpoczęła cykl spotkań informacyjnych pod wspólnym hasłem " Demaskujemy mity o gazie łupkowym". Spotkania mają na celu dostarczenie mieszkańcom rzetelnej i kompleksowej wiedzy o gazie łupkowym, a także udzielenie odpowiedzi na wszystkie niepokojące ich pytania. Wspólnie z prof. Leną Kolarską - Bobińską prowadzą je niezależni eksperci: dr Paweł Poprawa, kierownik Pracowni Geologii Naftowej oraz dr Małgorzata Woźnicka, dyrektor ds. gospodarowania wodami podziemnymi z Państwowego Instytutu Geologicznego. Na spotkaniu obecny był także Stanisław Kurek dyrektor Urzędu Górniczego w Lublinie.

- Gaz łupkowy wydobywany w Stanach Zjednoczonych znacznie przyczynił się do niezależności energetycznej tego kraju. Całkiem niedawno okazało się, że w Europie również występują złoża, a Polska pod tym względem plasuje się w czołówce. Pomorze i Lubelszczyzna to regiony, w których znajduje się ten surowiec. Wszyscy zastanawiamy się jakie to będzie miało konsekwencje, ale zarówno dla Polski, jak i całej Europy jest to ogromna szansa na uniezależnienie się od gazu rosyjskiego - stwierdziła prof. Lena Kolarska - Bobińska. Dodała także, że Polska musi dostosować się do światowych norm klimatycznych, a co z tym idzie zmuszeni jesteśmy, jako kraj, do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że istnieje konieczność rezygnacji z tak powszechnego źródła energii jakim jest węgiel. - Gaz łupkowy może być także szansą na obniżenie cen gazu. To jest początek procesu, trwają badania więc dopiero za jakiś czas dowiemy się, czy w ogóle wydobycie jest opłacalne. Ale chciałabym, już teraz rozmawiać i odpowiadać na różne wątpliwości - dodała pani profesor.

Zebrani na spotkaniu mieszkańcy mogli posłuchać o geologicznych oraz środowiskowych aspektach wydobycia gazu łupkowego, informacje te przekazali dr Paweł Poprawa i dr Małgorzata Woźnicka. Jednak niektórzy mieszkańcy postanowili wyrazić swoje wątpliwości na ten temat. Jeden z nich zapytał o sytuację hydrologiczną. - Wydobycie surowca wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na wodę, a na naszym terenie obserwujemy obniżanie się lustra wody - stwierdził Lucjan Kapka. Wątpliwości te rozwiała dr Woźnicka, która wyjaśniła, że dane wskazują na wystarczającą ilość wód gruntowych na terenie Lubelszczyzny, by możliwe było wydobycie gazu łupkowego. Zapytania mieszkańców dotyczyły także jakości dróg, gdyż nowe inwestycje wiązałyby się ze wzmożonym ruchem kołowym. Padały również pytania o korzyści płynące z powstania odwiertów.

- Strach ma wielkie oczy. Dlatego organizujemy tego typu spotkania, żeby wyjaśnić, jakie mogą być efekty, a przede wszystkim jak zminimalizować negatywne skutki - podsumowała prof. Kolarska - Bobińska .

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Obalić mity o gazie łupkowym, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 9964
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
7f5-f63
~ Mateusz5   Powinny zostać wykonane jak najszybciej ponowne badania geologiczne, aby móc to oficjalnie potwierdzić. http://www.margeo.pl/
28 lutego 2018
brak ocen
PL
454-90c
~ Hipotetyk   Proszę zauważyż, ze większość wyrażonych niżej opinii przez tzw. psedonaukowców / to określenie jest wg mnie krzywdzące naukowców, nawet tych, z którymi większość się nie zgadza/ jest hipotetyczna, tzn. odnosi się do stanu wiedzy na dzień dzisiejszy. Nauka rozwija się, jak udowodniło samo życie, turbulentnie i tego nie można przewidzieć, ani zaprogramować. Więc nie wysuwajmy daleko idących wniosków, co do skutków eksploatacji u nas gazu łupkowego. Przykład zniszczenia Bytomia jest chybiony. Tam popełniono błedy pod naciskiem wówczas jedynej mądrej Partii, a nie z braku wiedzy na ten temat. A naiwny jest ten wg mnie, który radzi wytworzyć polską technologię wydobycia tego gazu. Tak wielkie nowatorskie dzieło powstaje tylko międzynarodowym wysiłkiem przy wsparciu wielkiego kapitału, którego my nie mamy. Bądźmy powściągliwi...
6 listopada 2011
+1
-2
Drakkar   Co do ograniczenia dwutlenku węgla;
Główni propagatorzy idei, według której człowiek ponosi odpowiedzialność za ocieplanie się klimatu, rakiem wycofują się ze swych tez. Uczynił to już prof. Richard Muller z Berkley University w Kalifornii, który łaskawie przyznał w końcu, że nie ma dowodów na wpływ człowieka na ocieplanie klimatu. Jeszcze ciekawszego odkrycia dokonał emerytowany profesor Philip Stott, biogeograf z University of London, który nagle zauważył, że dwutlenek węgla nie jest głównym motorem zmian klimatycznych.
O matko Naturo! Cóż za przyspieszona ewolucja? Na placu boju pozostał już tylko jeden troglodyta - Al Gore, oburzony na Baracka Obamę, że ten nic nie robi w kwestii klimatu.
Na łamach Newsmax.com, Marc Morano, Morano, były członek amerykańskiej senackiej komisji ds. środowiska, związany z Climate Depot bezlitośnie punktuje wszystkie sugestie pseudonaukowców o gwałtownym ocieplaniu się klimatu. Morano wyjaśnia, że nie tylko nie występują żadne zapowiadane przez eko-aktywistów (bo naukowcami ich nazywać nie możemy) zjawiska, ale dzieje się wręcz coś przeciwnego. Pokrywa lodowa na Antarktydzie znacznie zwiększyła swoją powierzchnię od 2007 r. Poziom morza opada. Pokrywa śnieżna Kilimandżaro także się zwiększyła, a nie stopiła, jak sugerowano. Globalne temperatury od dziesięciu lat nie zmieniają się wyraźnie. Nie szerzy się także malaria i cholera, które miały dziesiątkować ludność. Zauważono spadek globalnej aktywności cyklonów i huraganów. Oceany nie ocieplają się. Liczba dużych tornad spadała od lat 70. Susze nie są ani historycznie, ani niezwykłe. Nie ma też dowodów, świadczących o tym, że do ich powstawania przyczyniają się ludzie itp.
Choć tacy ludzie jak Morano mogą triumfować i cieszyć się, że głupota mediów i polityków została powstrzymana, to jednak radość ta nie jest pełna. Cóż z tego że w końcu oczywistość wypiera paranoję, skoro skutki absurdalnej polityki klimatycznej, prowadzonej na najwyższych szczeblach pozostają. Na narody nałożone zostały limity emisji CO2, dzięki którym urzędnicy rozdzielający pulę darmowych limitów, mają możliwość kształtowania polityki energetycznej, forsując jedne, a obciążając inne firmy, wedle własnego uznania, co otwiera wielkie pole dla korupcji. A przecież oprócz nieszczęsnych limitów, pozostaje także kolejny poroniony płód "afery klimatycznej" - podatek węglowy. W ośmiu krajach UE już zdążono go wprowadzić, w Polsce jego entuzjastą jest minister środowiska Maciej Nowicki z PO.
Choć z klimatem nic złego się jednak nie dzieje, za omamy polityków, będziemy płacić, całkowicie realną gotówką.

źródło: konservat.pl
6 listopada 2011
brak ocen
PL
8ee-ae7
~ Drakkar   Troche wiadomości niekoniecznie pokrywających sie z tym co przedstawiono na tym spotkaniu.Nie wierzę tej pani w jej zapewnienia jak również w to czy ci państwo są niezależni.Jeżeli chodzi o wydobycie gazu łupkowego oczywistym jest fakt iż nie bedzie on tańszy ponieważ wszystkie firmy które zajmuja sie jego eksploatacją nie pozwolą sobie na niższe profity, z drugiej strony czy lobby weglowe pozwoli na ograniczenie wydobycia wegla?Dlaczego nikt nie wspomina że gaz z Rosji dla odbiorcy polskiego jest od kilku do kilkudziesięciu droższy niż dla odbiorców z Europy zachodniej tabelka; http://www.szczesniak.pl/2017
Kilka ciekawych wiadomości o gazie łupkowym.
1.http://biznes.onet.pl/cala-prawda-o-gazie-lupkowym,18567,4819154,1,news-detal
2.http://exignorant.wordpress.com/2010/07/31/gaz-lupkowy-o-czym-sie-nie-mowi/
3.http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,9675142,Gaz_lupkowy__szansa_czy_zagrozenie_.html
4.http://wyborcza.biz/biznes/8,100971,8025359.html


ostatni link jest do filmu o poszukiwaniu gazu na Zamojszczyźnie
Nasuwa sie pytanie.Jeśli dojdzie do wydobycia gazu łupkowego na naszym pieknym Roztoczu i nastąpi degradacja środowiska naturalnego to czy firmy wydobywcze zaprzestaną eksploatacji w trosce o ludzkie życie i zdrowie? Wątpie w taki stan rzeczy.
Eksploatacja gazu łupkowego przestanie być kontrowersyjna w momencie kiedy firmy wiertnicze zmienią technologie wydobycia a to niestety nie nastąpi ze wzgledu na wysoki koszt tego procesu.
6 listopada 2011
+2
-0
GB
a88-12a
~ george55   w wielkiej brytanii juz sa efekty wstepnych odwiertow,kolo blackpool odnotowano szereg wstrzasow tektonicznych,wprawdzie ok 2st w skali richtera.po skruszeniu skal i usunieciu z nich gazuwytworzy sie wolna przestrzen na ktora bedzie napierac masa skorupy ziemskiej o grubosci 3 km.woda ktora wiertnicy chca zapelnic ta przestrzen nie gwarantuje stabilnoscidla tak olbrzymiej masy.skaly maja inna strukture/zageszczona kosc /ktora wytrzymywala ten napor,woda mozeprzez mikropory wyplynac z podloza/przemiescic sie w inne miejsca/co w konsekwencjiponownie spowoduje wolna przestrzen.w dluzszej perspektywie czsowejcale obszary terenow wydobywczych zapadna sie ze wszystkimi konsekwencjami/vide bytom na slasku/.naturalnie wydobywcow juz nie bedzie .konsekwencje bedzie ponosic ludnosc lokalna.politykow podejmujacych dzisiaj decyzjie juz tez nie bedzie.dzisiejsza korupcja w bialych rekawiczkach bedzie nas drogo kosztowac
6 listopada 2011
+3
-0
PL
bc4-843
~ Adam P. "Yoda"   nie potrzebujemy gazu łupkowego przynajmniej teraz mamy dostatecznie dużo gazu ziemnego który nie jest wydobywany, a który moze spowodować niezależność energetyczną polaków. Polska wydobywając teraz gaz łupkowy w jeszcze większym stopniu staje się kolonią silniejszych państw. Lekko powiem że nie mądrze jest oddawać 70% gazu w zamian za technologie, sami ją opracujmy!
PS. Niebezpieczeństwa z wydobywania ww. gazu są realne
polecam obejrzeć film Gasland pol: Kraj gazem płynący
opisuje on zagrożenia jakie przyniosły wydobycia w USA
link: http://www.kinomaniak.tv/film/Kraj-gazem-plynacy/38215
6 listopada 2011
+3
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w czwartek, godzina 10:23 Biłgoraj
Oświadczenie prezesa PGK ws. możliwych nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w czwartek, godzina 09:48 Biłgoraj
W starostwie można oddać krew
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
11 kwietnia 2024 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
we wtorek, godzina 12:53 Biłgoraj
Tak zmieni się skwer
w czwartek, godzina 14:29 Biłgoraj
Na OSiR ratują życie
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w środę, godzina 13:01 Gmina Biłgoraj
Ograniczenia w korzystaniu z wody w gminie Biłgoraj
w czwartek, godzina 18:11 Biłgoraj
Harcerskie melodie w ZSZiO
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
7 kwietnia 2024 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 11:55 Wyścigi samochodowe
Karol Kręt pierwszym Polakiem w Carrera Cup od 9 lat
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl