
W ubiegym tygodniu (21 lutego) Grupa Recykl podjęła decyzję o zawarciu umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie projektu wdrożenia innowacyjnego dodatku stabilizującego do mieszanek mineralno-asfaltowych SMA. Istotną częścią projektu jest budowa w latach 2018-2020 nowego zakładu produkcyjnego w Chełmie o powierzchni 7,2 tys. m2, w którego skład wchodzić będzie linia produkcyjna z zapleczem laboratoryjnym i kontroli jakości, hala oraz sprzęt niezbędny do obsłużenia zwiększającego się wolumenu przetwarzanych zużytych opon. Spółka przewiduje uruchomienie produkcji w nowym zakładzie w IV kwartale 2019 r. Na ostateczny terminarz prac wpływać będzie harmonogram otrzymywania decyzji administracyjnych. 19,99 mln zł stanowi dofinansowanie pochodzące od Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pozostałe 13,3 mln zł stanowić będą środki własne spółki.
- Rozpoczynamy realizację kroku milowego w rozwoju Grupy Recykl S.A. Wsparcie PARP pozwala nam wdrożyć na masową skalę innowacyjną technologię wytwarzania dodatków stabilizujących do mieszanek SMA, z wykorzystaniem kordu tekstylnego. Tym samym, pozyskamy zupełnie nowych odbiorców z nowego dla Spółki rynku budownictwa drogowego w Polsce i Europie. Zakład produkcyjny w Chełmie, w kilkuletniej perspektywie stanie się jednym z najnowocześniejszych zakładów, tego rodzaju, w Europie i świecie - powiedział Maciej Jasiewicz, wiceprezes zarządu Grupy Recykl S.A.
Finansowanie inwestycji w Chełmie to w 60 proc. dofinansowanie PARP, pozostałą część zarząd spółki planuje sfinansować głównie środkami własnymi.
- Z jednej strony wprowadzimy nowy produkt w postaci dodatku do mieszanek mineralno-asfaltowych SMA, z drugiej strony pracujemy nad technologiami przetwórstwa granulatu gumowego, tak, by mógł znaleźć zastosowanie w produkcji nowych wyrobów gumowych, a w tym w produkcji opon i innych wyrobów głównie dla przemysłu samochodowego. Niewykluczone, że nowy zakład w Chełmie zaoferuje klientom także takie produkty - uzupełnił Maciej Jasiewicz.
Dla naszego miasta to na pewno duża szansa, jeśli chodzi o gospodarkę i nowe miejsca pracy, ale musimy myśleć też o jakości chełmskiego powietrza.
Czekamy na Wasze opinie!