
W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie w ubiegłym roku urodziło się 733 dzieci, co daje liczbę o 10% większą niż w roku 2016. Przy szpitalu działa poradnia laktacyjna w ramach NFZ. Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad udzielają położne i doradcy laktacyjni. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jak brak pokarmu, wady jamy ustnej noworodka lub nieprawidłowa budowa brodawki sutkowej. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem. Jedna z położnych w rozmowie telefonicznej potwierdziła, że noworodki dokarmiane są też na wniosek rodzica.
Odsetek cesarskich cięć jest bardzo wysoki i wynosi 56% (średnia krajowa to 42,6%), nacięte krocze ma 30% rodzących (średnia krajowa to 47,6%).
Wśród ciężarnych mieszkanek Chełma panuje lęk przed naszym szpitalem, wiele z nich rodzi w pobliskim Krasnymstawie. Na stronie www.gdzierodzic.info prowadzonej przez Fundację Rodzić po Ludzku czytamy: " w 2009 w chełmskim szpitalu umarło mi dziecko, innym pacjentkom również. Nie chciałam widzieć zmarłego dziecka doktor rzucił mi go jak psa na brzuch masakra nie polecam tego szpitala najlepszym szpitalem jest szpital w Krasnymstawie. Ani lekarze ani cały personel nie są przyjemni. Jeden z lekarzy powiedział do mnie " czego się drzesz nie trzeba było du... dawać tacy właśnie oni są masakra nie jedźcie tam". Kolejna opinia jest bardzo pozytywna: "rodziłam w marcu 2015 w chełmskim szpitalu i jestem bardzo zadowolona z opieki zarówno przed i po porodzie. Słyszałam wiele negatywnych komentarzy i nie wiem z czego wynikają. Warunki są całkiem dobre a położne wspaniałe. Zaraz po porodzie nie miałam pokarmu, więc położne uczyły mnie jak sprawić by ten pokarm się pojawił, uczyły przystawiać dziecko do piersi, gdy miałam nawał mleczny masowały mnie i przynosiły kapustę na obolałe piersi, cały czas pytały o zdrowie i samopoczucie, zawsze miłe i pomocne. Gdy całą noc dziecko płakało były przy mnie jak matki. Zawsze będę chwalić personel, a dodam że bardzo bałam się rodzić w Chelmie, codziennie przychodził do mnie lekarz prowadzący i pytał jak się czuję. Świetny lekarz. Dziewczyny nie bójcie się rodzić w Chełmie, jest dużo lepiej niż w Lublinie, wiem to bo siostra była załamana opieką tam. Pozdrawiam".
W razie potrzeby do dyspozycji chełmianek jest Mamma-Med Porady Laktacyjne prowadzone przez Agnieszkę Jamroży. Inicjatywa kobiecych spotkań pod nazwą Mlekoteka również zawitała do naszego miasta. Chełmianki mogą zapisać się też na bezpłatną szkołę rodzenia przy oddziale ginekologii, położnictwa i patologii ciąży.
Czekamy na Wasze opinie. Jeśli chcecie zachować anonimowość prosimy o maila na adres chelm@gada.pl